З початку 2024 року Україна забезпечила протезами близько 10 тисяч осіб, з яких 2,5 тисяч – це військовослужбовці. Проте, за інформацією Олени Кульчицької, радниці міністра соціальної політики, у майбутньому міністерство має намір зробити так, щоб процес отримання допоміжних коштів був доступний усім громадянам, а не лише військовим чи постраждалим через війну.
На прес-конференції 29 жовтня вона розповіла про перші кроки протезування, що починається із простих та функціональних виробів.
Перший протез простіше та дешевше, але він виконує свою функцію, каже Олена. Після року служби в армії бійці можуть запросити просунутіші протези, які, хоч і коштують дорожче (наприклад, протез руки – 2,8 мільйона гривень), не завжди забезпечують максимальну функціональність.
За словами міністра, військові можуть отримати різні типи протезів: механічні, біонічні та навіть спеціальні для купання. Однак вибір протезу – це не просто справа бажання, а питання кваліфікації фахівців, які підберуть найоптимальніший варіант.
Навіть ТЦК не чіпатиме: яких спеціалістів омине мобілізація
Селяни схопляться за голову: у скільки обійдеться податок на 1 гектар
Мобілізація їм не страшна: кого не призвуть цієї осені
На роботу з 65 років: що буде з пенсійним віком
"Нам важливо, щоб державна програма передбачала не те, щоб видати найдорожчий протез і далі нехай людина сама справляється з нею, а щоб це була спільна робота мультидисциплінарної команди з протезистом", – додала вона
Олена каже, що у багатьох є помилка, що одразу потрібно ставити найсучасніші протези:
"Ми стикаємося з дуже тяжкими пораненнями. І не завжди людина готова через три місяці після операції отримати такий протез, тому що не витримає всі ці навантаження, щоб оволодіти ним", - пояснила вона.
Іноді протезисти можуть нав'язувати свої рішення, не враховуючи індивідуальних потреб пацієнта. Саме тому Олена з надією дивиться на зміни до закону про реабілітацію, які набудуть чинності з 1 січня 2025 року. Вони зроблять реабілітаційну команду основним експертом у призначенні протезів.
Також планується, що призначення допоміжних засобів, таких як милиці та палиці, здійснюватиметься окремими фахівцями. Олена впевнена, що електронна система обліку допоможе краще прогнозувати попит та планувати бюджет.
"Пацієнти повинні його (протез, – ред.) отримати в той момент, коли потреба підтверджена мультидисциплінарною реабілітаційною командою, а не коли вже пройде 6 місяців і буде встановлена інвалідність."
Нагадаємо, зуби можна полікувати безкоштовно, якщо цінник менший за 24 952 грн: Кабмін розширив перелік послуг
Раніше ми писали про те, що романтика в Україні починає "вмирати": де українкам доводиться шукати кохання
Крім того, Знай.ua повідомляв, українець видав себе за героя-ветерана і обдурив на гроші тисячі людей: як він насправді втратив кінцівки