В Івано-Франківську історико-просвітницьке товариство "Меморіал" імені В. Стуса проводили розкопки ще 1989-року, тоді вони віднайшли 524 людини, з низ 22 вдалось ідентифікувати.
Сьогодні, 23 вересня учасники цих розкопок поїхали на братську могилу, аби вшанувати пам'ять репресованих українців, повідомляє Бліц-Інфо.
Директор комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків говорить, що це було важливе і засекречене місце радянською владою:
«Ця подія внесла значні історичні корективи, вона викликала значний суспільно-політичний резонанс. Це місце роками приховувала тодішня влада, розуміючи, які злочини приховує Дем’янів лаз. Коли у 1989 році почали пошуки, було дуже важко зорієнтуватись на місцевості», – зауважив Тимків.
Зіновій Дума, керівник розкопок, розповів, що важко по останкам було з'ясувати особи знайдених людей, тому їх встановлювали за допомогою особистих речей та документів, а також був випадок, коли вдалося розпізнати особу по чоботах.
Судмедексперт-криміналіст, що працював над розкопками - Омелян Левицький пригадує, що останки довго не могли знайти, аж тільки тоді, коли їх група розкопала 13 яму, тоді вони вже знайшли останки. Всього таких могил три: у першій 212 людей, у другій – 204 та 108 – у третій. Загальна кількість тіл - 524.
Вони виявили вогнепальні пошкодження в голову, тіла, що позбавлені плечевої кістки та розчавлені коліна. Загалом люди мали переламані кістки, щелепи, пошкодження грудної клітки. Всі знайдені тіла помирали тяжкою смертю, з людей знущалися про, це не можливо мовчати.
Нагадаємо, обіцяти - не означає побудувати: в Запоріжжі відкриють "алею мостової ганьби"
Як повідомляв раніше Знай.ua, харків'яни йдуть до пам'ятника Шевченка, сльози на очах: яке горе об'єднало тисячі містян
Також Знай.ua писав про те, що вони назавжди лишилися на Донбасі: на Прикарпатті вперше вшановують День пам'яті загиблих захисників України